חופשה ברומא

בתחילת החודש חל יום הולדתה ה-85 של סמל האלגנטיות והתום, אודרי הפבורן (שנפטרה ב-1993), אירוע מספק בכדי לשבת לצפות בפעם המי יודע כמה בסרט “חופשה ברומא”. הפבורן, כמעט ולא עברה את האודישן הראשון שלה לסרט וזכתה לבסוף בתפקיד, עליו קיבלה גם את פרס האוסקר, אך ורק כי הבמאי התרשם מאישיותה הנעימה.

הסרט המופלא הזה, משנת 1953, שצולם בשלמותו באיטליה, מתאר את עלילותיה של הנסיכה אן (הפבורן), יורשת עצר של מדינה אלמונית, בחופשתה בעיר הבירה האיטלקית. במהרה מתברר לה, שהביקור אינו קרוב לחופשה כלל והנסיכה כלואה בארמון עם חובותיה המלכותיים. ברגע של ייאוש בורחת אן מהמסגרת הנוקשה ויוצאת אל רומא האמיתית, העיר האיטלקית התוססת, מלאת בתי הקפה והאנשים.

Roman-Holiday-goodbye

הנסיכה השובבה המרגישה חופשייה לראשונה בחייה, משוטטת מתוך סקרנות ועניין וזוכה לראות את העיר כפי שרצתה וקיוותה בעזרתו של העיתונאי האמריקאי ג’ו ברדלי (הלוא הוא גרגורי פק), שסוחף אותה למסע רומנטי ומרגש בכל האתרים המשמעותיים בבירה.

ההחלטה לצלם את הסרט בשחור לבן נבעה מפחדם של המפיקים שהשחקנים יאפילו על האלגנטיות של העיר, או אולי ההפך הוא הנכון, בכל מקרה, חיוכה הכובש של הפבורן, כשהיא רכובה על הווספה ונוסעת בטירוף ברחבי העיר, הוא אולי אחד הרגעים היותר זכורים בקולנוע. הבירה האיטלקית, אם זה אפשרי, נראית הרבה יותר טוב כשהפבורן בתוכה.

roman-holiday-634593720

Categories: הבלוג האיטלקי