פסטה יבשה – גארופלו

 

השבוע יתארח אצלנו במסעדה שף מריו גיסמודו, שף המותג “גארופולו”. “גארופולו”, כפי שחלקכם אולי יודעים, היא אחת מיצרניות הפסטה המובילות באיטליה. בכל הקשור לפסטה יבשה, הם קובעים את תו התקן לאיכות כבר למעלה מ-500 שנהאתם בטח שואלים את עצמכם מה כל העניין סביב מוצר פשוט לכאורה כפסטה יבשה?

גארופלו

נשמע הגיוני שפסטה טריה דווקא תקבל את מלוא הכבוד. אחרי הכל, מי יכול לסרב לנימוחות, הרכות והנחמה שמציעה זו, לעומת פסטה מוכנה משקית? ובכן, כמו במקרה של יין אדום לעומת יין לבן, גבינה רכה אל מול גבינה קשה והביטלס מול הסטונס, אין אחת שיותר טובה מהשנייה, הן פשוט שונות…
הפסטה היבשה האיטלקית נולדה בגרניאנו, עיירה השוכנת בעמק שבין הגבעות הנמצאות דרומית לנאפולי. היא נולדה מתוך הצורך באוכל בסיסי שישמר לתקופה ארוכה. למרות האגדות המספרות כי מקורה באיטליה ובחופים האפריקאים, פסטה יבשה למעשה הינה צאצא של התרבות הערבית. היא הגיעה לאזור האיטלקי רק במאה ה-17 כאשר רעב כבד פקד את ממלכת נאפולי.

אזור נאפולי  כולו והעיירה גרנאינו בפרט, בורך באקלים נינוח המורכב משילוב נדיר של רוח ולחות ולכן סיפק מיקום אידיאלי לייבוש הפסטה, שהוא השלב העדין והחשוב ביותר בהכנתה. תושבי העיר פיתחו את מלאכת ההכנה לכדי אמנות, והעיירה הקטנה הפכה למרכז חשוב לייצור פרנסה עבור כל תושבי האזור. בתחילת המאה ה-19 העיר אף נבנתה מחדש, בכדי שכל המפעלים יעמדו בדרישות ייצור הפסטה. חזית העיר הועברה לכיוון הרוח, מה שהפך אותה למעין מייבש ענק – אידיאלי לייצור פסטה.

גארופלו” קיבלו גושפנקה של איכות בשנת 1789, כאשר מועצת העיר גרניאנו העניקה למפעל המשפחתי  את הבלעדיות לייצר צורות ייחודיות של פסטה, ואסרה על האחרים להעתיקם . למעלה מ-50 סוגי המוצרים של החברה הפכו לשם דבר המוכר היום לכל איטלקי מבין עניין. הישראלים מביני העניין שבינכם, מוזמנים לסור למעדניה הקרובה לביתם (או הרחוקה, שווה להתאמץ בשבילה), ולפרגן לעצמם את הפסטה המדוברת. חוייה קולינרית מובטחת.

מבטיחים תמונות מהאירוע בקרוב.

Categories: הבלוג האיטלקיTags: